Przekaż1%podatku

POMÓŻ BEZPOŚREDNIO
nr naszego konta:
47 1240 3259 1111 0000 2990 4428

+48 384 777 3
+48 605 329 442 ul. Witosa 96
26-600 Radom

Wstań! Zostań!

Anna Woźniak. Zoopsycholog i treser pozytywny. Członek Polskiego Stowarzyszenia Zoopsychologów. Udziela konsultacji i porad zoopsychologicznych w naszym schronisku. Pisuje do miesięcznika Przyjaciel Pies, na łamach którego pomaga rozwiązywać sytuacje konfliktowe z udziałem psów.

Komendy wstań oraz zostań przydają się bardzo w życiu codziennym. Są wręcz niezbędne podczas zabiegów pielęgnacyjnych, wizyt u weterynarza, zachowania dobrych manier przy drzwiach, w kawiarniach, pubach, miejscach publicznych. Jeżeli chcemy wraz z pupilem brać udział w wystawach – to już konieczność!

Zostań!

Psy szybko uczą się tej komendy, musimy tylko doskonale wytłumaczyć im, co mamy na myśli i w dobrym czasie nagrodzić zachowanie, które potem konsekwentnie będziemy wzmacniać.

Naukę należy rozpocząć jak najwcześniej. Dobrze jest gdy psiak ma już opanowaną komendę siad lub zostań, ale i bez nich można sobie poradzić. Chodzi o to, by zostawiać psa w siadzie, warowaniu lub po prostu staniu.

Pamiętajmy o zapewnieniu psu środowiska ubogiego w bodźce przed rozpoczęciem szkolenia i pozostawieniu go raczej głodnym niż najedzonym. Będzie zdecydowanie chętniej współpracował. Zawsze wykorzystujmy skupianie uwagi podczas szkolenia. To koncentruje psa, przełącza go na tzw. tryb pracy. Dla psa uwaga oznacza skupienie i czekanie na znak.

Przechodzimy do szkolenia.

Nie zapomnijmy o smakołykach, zabawkach, przerwach na bieganie.

Pamiętaj! Bardzo istotną sprawa jest zapewnienie psu cienia i miski z chłodną wodą. Wybierajmy takie pory dnia, kiedy słońce nie przygrzewa zbyt mocno. Pies odczuwa upał intensywniej niż my, chłodzi organizm poprzez zianie, ma wyższą temperaturę ciała niż ludzie i nie poci się jak my, dlatego zapewnijmy pupilowi dogodne warunki do pracy i zabawy.

  1. Skupiamy uwagę psa na sobie
  2. Wydajemy komendę siad
  3. Teraz, gdy już pies siedzi, odsuwamy się na krok do tyłu, z rękami wysuniętymi przed siebie w pozycji blokującej i mówimy zostań
  4. Pies jeszcze nie zdąży wstać i podążać za nami, podchodzimy szybko do niego podając nagrodę
  5. Następnie 2 kroki, trzy, aż odsuniemy się na metr.
  6. Zawsze nagradzając psa

Jeżeli pies nie chce pozostać na miejscu:

  1. Dodatkowo blokujemy go nogą i ręką, nie dotykając go w żaden sposób oczywiście
  2. Stanowczo wypowiadamy zostań, nie zapominając o wyraźnym sygnale blokującym.

Dlaczego sygnał optyczny jest tak bardzo ważny? Pies lepiej reaguje na gesty niż słowa. Psy nie znają języków, oprócz psiego oczywiście. A psi język to nic innego jak cała gama sygnałów optycznych połączonych z dźwiękami. Psy są bardzo wrażliwe na otoczenie, a jednym z jego elementów jest właśnie ludzka mowa ciała. Jakikolwiek ruch ręką stanowi dla naszego psiaka o wiele łatwiej dostrzegalną zmianę w otoczeniu niż jakiekolwiek słowo, choćby wypowiedziane bardzo wyraźnie. Właśnie dlatego psy uczą się szybciej znaczenia gestów, a nie słów.

Komendy zostań można nauczyć psa, pozostawiając go w warowaniu i staniu. Następnie można je przeplatać: waruj – zostań, siad, zostań. Pamiętajmy o magii powtórzeń i utrwalajmy komendy w różnym środowisku, najpierw ubogim w bodźce, następnie bardziej urozmaiconym, dołączajmy do szkolenia inne psy, róbmy sztuczne tło, nasz psiak nauczy się skupienia.

Opanowana komenda zostań doskonale sprawdza się u weterynarza, podczas spacerów po parku, a także w kawiarniach i ogródkach na świeżym powietrzu. Na wystawach psów obok komendy wstań jest po prostu niezastąpiona.

Wydajemy pupilowi komendę zostań pod ławką, krzesłem, stołem, a sami bezstresowo idziemy kupić coś do picia. Nie polecam jednak stosowania zostań podczas zakupów, nie zostawiajmy psa pod sklepami, to naprawdę niebezpieczne!

Komenda zostań jest idealna do nauki dobrych manier przy drzwiach!

Psia etykieta jest konieczna i niezbędna przy każdym rodzaju drzwi, od domu, lecznicy, samochodu, psiego fryzjera itd… To również bezpieczeństwo Twoje i Twojego pupila.

  1. Podchodzimy do drzwi.
  2. Wydajemy komendę zostań, czy to w siadzie czy warowaniu….
  3. Kładziemy rękę na klamce
  4. Jeżeli pies pozostaje na miejscu nagradzamy go
  5. Jeżeli próbuje wstawać, wyrywać się, powtarzamy zostań, nie zdejmujemy ręki z klamki.
  6. Powtarzamy to zachowanie tak długo, aż pies będzie spokojnie siedział lub warował pozostając w określonym przez nas miejscu.
  7. Następnie naciskamy klamkę otwierając drzwi.
  8. Gdy pies wciąż pozostaje w pożądanej pozycji, wzmacniamy jego zachowanie, nagroda, dotyk (strefy nagrody), głos.
  9. Powtarzamy ten etap tak długo, aż pies nie będzie wykazywał zbytniego entuzjazmu i będzie spokojnie pozostawał w określonej przez nas pozycji.
  10. Następnie otwieramy drzwi, jeżeli pies zostaje tam, gdzie go pozostawiliśmy, nagradzamy go. Warto często powtarzać takie sesje, oczywiście w różnych miejscach i okolicznościach.

Wstań!

Bez tej komendy nie odbędzie się żadna wystawa, pies w pozycji stojącej to wymóg konieczny podczas jego oceny przez sędziego. Jeżeli jesteś natomiast właścicielem molosa możesz poprosić psa np. u weterynarza by wstał lub wybrać się na siłownię i podnosić go osobiście !

Nauka

  1. Każ psu usiąść lub położyć się
  2. Dopasuj na początku swoją pozycję ciała do pozycji ciała psa.
  3. Weź do ręki smakołyk i powoli podnoś się do góry w postawie otwartej, dłonie skierowane ku górze, gdy zobaczysz reakcję psa, które zacznie się podnosić wzmacniaj to.
  4. Ważne ! Nie mów wstań dopóki pies nie będzie stał na czterech łapach. Gdy tylko tego dokona wymów wstań i daj smakołyk, nie zapominając o radosnym tonie.

Po kilku takich sesjach należy spróbować poćwiczyć bez smakołyku, a samym gestem i słowem. Mowa naszego ciała musi być jednak niezmienna, dłonie otwarte ku górze! Każdorazowy sukces dobrze jest nagradzać psa głaskaniem, najpierw delikatnym, później intensywnym – to jest bardzo pomocne w późniejszych zabiegach pielęgnacyjnych.

Pamiętaj, że po wypowiedzeniu komendy i wykonaniu gestu należy dać psu około 10 sekund do namysłu. Zawsze bądźmy dobrze nastawieni i zrelaksowani. Nasze emocje to połowa sukcesu !

Aktualności | Ogłoszenia

Pozostałe psy | Pozostałe koty

PRZYJACIELE SCHRONISKA

KONTAKT

48 384 77 73
biuro@rtoz.pl
ul. Witosa 96
26-600 Radom

GODZINY OTWARCIA

Listopad - Marzec: 11.00 - 15.00
Kwiecień - Październik: 11.00 - 17.00
Poniedziałek - schronisko nieczynne

PODMIOT ADMNISTRUJĄCY SCHRONISKIEM

Radomskie Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami